Chcę pomóc bliskiej osobie ale nie wiem jak

Opublikowany 2013/06/17

Jak przekonać osoby uzależnione do leczenia?

Jeżeli będziemy namawiali osobę uzależnioną do leczenia, grozili jej lub wpędzali w poczucie winy możemy osiągnąć odwrotny skutek. Podstawą skutecznej zmiany każdego człowieka jest wewnętrzna motywacja. Motywacja oparta na wolnej woli i na indywidualnym systemie wartości. Nikt nie zmieni się wbrew sobie.

Jedną z technik wydobycia wewnętrznej motywacji z innych lub z siebie jest metoda sześciu kroków. Popularna w szpitalach na ostrych dyżurach w Stanach Zjednoczonych. Lekarz ma tylko siedem minut żeby wpłynąć na pacjenta, który trafia do niego pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Pacjent odpowiadając na sześć pytań odkrywa swoją własną motywację do skorzystania z terapii.

  1. Dlaczego mógłbyś zadzwonić do ośrodka terapii uzależnień? Pozwalamy żeby osoba sama wypowiedziała swoje powody. Nie oceniamy, tylko pytamy dalej.
  2. Na ile jesteś gotowy zadzwonić w skali od 1 do 10? Osoba podaje dowolną liczbę.
  3. Dlaczego nie podałeś mniejszej liczby? Bardzo ważne pytanie wywołujące zaskoczenie. Pokazuje, że nie chcemy do niczego przekonać na siłę i pozwala znaleźć dalsze motywy wewnętrzne.
  4. Wyobraź sobie, że już zadzwoniłeś. Jakie byłyby tego pozytywne skutki? Pozwalamy mówić.
  5. Dlaczego te skutki są dla Ciebie ważne? Przy tym pytaniu docieramy do bardzo ważnej dla pytanego motywacji.
  6. Jaki jest następny krok żeby zadzwonić? Pozawalamy mówić osobie. Jeżeli takim krokiem będzie znalezienie numeru ośrodka (nie pomagamy w tym) ważne jest ustalenie czasu zakończenia pierwszego kroku. Do kiedy chcesz to zrobić? Dopytujemy nie sugerując żadnej daty i akceptując wybrany przez pytanego termin.

Zainteresowanym stosowaniem tej metody w praktyce polecam książkę „Błyskawiczne wywieranie wpływu” Micheala V. Pantalona.